Джайнизъм

Традиционна религия, основана в Индия през VI в. пр. Хр. Според самите джайни тя е вечна и през сегашния период от живота на света се "появява" и "изчезва" (т. е. традицията се възобновява и съответно се прекъсва) седем пъти. Всяка нова нейна поява през определен период от циклите на времето е свързана с дейността на тиртханкар, който провъзгласява древното свещено Учение (Дхарма). В проявения живот на религията Дхарма се предава „по верига“ от двадесет и четирима тиртханкари.
Основател на религията в сегашния й вид и възобновител на древната традиция е двадесет и четвъртият, последен за настоящия период от времевия цикъл тиртханкар Вардхамана Джната с религиозно прозвище Махавира Джина (Великият герой Победител). Джайнистките принципи са устойчиви, но при все това по времето на всекиго от тиртханкарите настъпват известни промени, допълващи учението и начина на религиозен живот.
Храмът в Ранакпур, щата Раджастан
разпространение
Последователите на Махавира Джина са близо 7 млн. В северната част на Индия, по-специално в Гуджарат, в Раджастан, в Катявар са съсредоточени привържениците на едното от основните направления на джайнизма, шветамбарите. Привържениците на другото основно направление, дигамбарите, преобладават в южни райони – Майсур, Хайдарабад. Немалобройни групи джайнисти има и в други страни, например във Великобритания (близо 35 хиляди). Организирана е мисионерска дейност за разпространението на религията по света (централната мисия е в Алигджан, в щата Утар Прадеш).
Джайните